دوازده مرحله برای رسیدن به سادگی

برنامه دوازده مرحله ای برای رسیدن به سادگی
دوازده مرحله بسیار خاص و عملی برای ساده کردن زندگی
اگر برای شنیدن ندای درون تان عزم خود را جزم کرده اید از همین امروز از این روش های عملی بهره بگیرید:
1 .زندگی خود را خلوت کنید.
– چیزهایی را که دیگر نیازی به آن ها ندارید از زندگی تان حذف کنید. موجی از الهام به سوی شما جریان می یابد.
– اگر لباسی دارید که در یکی دوسال اخیر نپوشیده اید آن را به افراد دیگر بدهید تا استفاده کنند.
– جزواتی که دیگر به سراغ آنها نمی روید و فضای شما را اشغال کرده اند را دور بریزید.
– اسباب، اشیاء، کتاب ها، دوچرخه ها و ظروفی که دیگر به آنها احتیاجی ندارید را به دیگران ببخشید.
– از هر چیزی که موجب گرفتاری و شلوغی اطرافتان تان می شود خالص شوید. به قول سقراط: کسی به خداوند نزدیک تر است که کمترین نیاز را داشته باشد.
– هرچه دارایی هایی که باید از آنها مراقبت کنید، بیمه کنید، گردگیری و تمیز کنید، مرتب کنید و جابجا کنید کمتر باشند، شما برای شنیدن ندای درون تان آماده تر خواهید شد.
2 .وظایف و فعالیت هایی که غیرضروری و نامطلوب هستند را از تقویم تان حذف کنید.
– اگر با روح زندگی کردن برای شما مقدور نیست، هیجان و زیبایی دریافت الهام را نمی شناسید. وقتی زندگی را ساده بگیرید خداوند با شما همکاری می کند و راهنمایی ها و افراد لازم را برای شما می فرستد. ولی اگر شما زندگی خود را زیادی شلوغ کنید امکان بهره مندی از این موهبت الهی را بر خود می بندید. پس بیاموزید که برنامه های زیادی را حذف کنید و از این که در برنامه روزانه تان زمان هایی را به استراحت و تفریح اختصاص دهید احساس گناه نکنید.
3 .در ساعات بیکاری و آزادتان حقیقتا آزاد و رها باشید.
– در فعالیت های اجتماعی و مجامع شرکت کنید، ولی به شرطی که به زندگی الهامی شما کمک کند. اگر مهمانی های عصر، گردهمایی ها، مجامع خیریه و مهمانی های دوستانه واقعا چیزی نیستند که شما دوست دارید رهایشان کنید. دعوت هایی را که احساسات الهامی شما را فعال نمی سازند را رد کنید.
– ترجیحا از پوشیدن لباس های رسمی و رفتن به مهمانی ها و جلسات رسمی دوری کنید و بجای آن ورزش کنید، مطالعه کنید، رستوران بروید، با خانواده باشید و بدون عذرخواهی از چنین دعوت هایی دوری کنید و وقت آزادتان را به روح تان اختصاص دهید و رها باشید.
4 .زمانی را به تمرکز، مدیتیشن و یوگا اختصاص دهید.
– هر روز حداقل بیست دقیقه در گوشه ای آرام بنشینید و ارتباطی آگاهانه با خداوند برقرار کنید. چنانچه برایتان مقدور است در کلاس های یوگا شرکت کنید. نتایجی که در بر دارد بسیار سودمند است. شما احساس سلامتی بیشتری خواهید کرد، کمتر دچار استرس می شوید و از آنچه که در مدت زمان کوتاهی می آموزید تا به نفع خودتان انجام دهید حیرت زده می شوید.
5 .به سادگی طبیعت باز گردید.
– هیچ چیز به اندازه طبیعت الهام برانگیز نیست. کوه ها، جنگل ها، دریاچه ها، جزیره ها، و اقیانوس، از آنجایی که طبیعت از همانجایی که شما آمده اید ایجاد شده و از نظر شیمیایی نیز مرکب از همان موادی است که ما را تشکیل داده، پس ما را به خود جذب می کند.
– اصرار شما برای رسیدن به زندگی الهامی و ساده، با بازگشت به خود طبیعی و ساده تان، در میان طبیعت عملی می شود. پس به آغوش طبیعت باز گردید، در میان درختان چادر بزنید، در رودخانه ها، دریاچه ها و یا اقیانوس ها شنا کنید، اسب سواری کنید و یا به کوه نوردی بروید، هر جایی که زندگی می کنید مسلماً در نزدیکی شما یک پارک طبیعی، یک گردشگاه یا جاده زیبایی برای پیاده روی وجود دارد.
6 .بین خود و منتقدان تان فاصله بگذارید
– با افرادی ارتباط برقرار کنید که زندگی الهامی و ساده را برگزیده اند. افرادی که به دنبال ایراد گرفتن هستند و افرادی که ساکتند ولی حضورشان و انرژی منفی شان روی شما تاثیر می گذارد را در اسرع وقت از زندگی تان حذف کنید. وقتی مجبور نباشید مرتبا از خود دفاع کنید زندگی برای شما به شکلی باور نکردنی ساده می شود. اگر از شما انتقادی می شود فقط مؤدبانه لبخند بزنید و بگویید که به آن توجه خواهید کرد، در غیر اینصورت مجادلۀ لفظی ایجاد می شود که مانع از الهام گرفتن است. شما نیازی ندارید در مقابل دیگران از خودتان و خواسته هایتان دفاع کنید، چرا که خواسته های شما همان چیزهایی است که ندای درونی تان از شما خواسته است. این افکار مقدس هستند، پس هرگز به هیچ کس اجازه ندهید به آنها توهین کند.
7 .زمانی را به سلامتی خود اختصاص دهید
– توجه داشته باشید که شایع ترین مشکل مردم چاقی است، اگر شما حجم زیادی از غذا را در معده تان انباشته کنید و بدنتان را از فعالیت های جسمانی ای که نیاز دارد محروم کنید، چگونه می خواهید الهام را دریافت کنید؟ به خاطر بیاورید که بدن شما معبد مقدسی است که در طول زندگی تان در این جهان در اختیار شماست. هر روز زمانی را به ورزش اختصاص دهید، حتی اگر تنها کاری که می توانید انجام دهید دویدن در یک کوچه است، این کار را بکنید. در ضمن فراموش نکنید که معده شما به اندازه مشت تان است نه به اندازه گاراژ اتومبیل تان! به معبد مقدستان احترام بگذارید. خیلی معقول و به اندازه غذا بخورید و ورزش کنید. به شما قول می دهم که اگر همین امروز این روش را پیش بگیرید احساسات الهامی را تجربه خواهید کرد.
8 .بازی کنید، بازی کنید، بازی کنید!
– در راه زندگی تان بیاموزید که به جای کار کردن بازی کنید آنگاه زندگی برای تان ساده می شود و از هر لحظه الهام می گیرید. بودن در کنار بچه ها، می تواند حس خوبی به شما بدهد، چرا که از خنده ها و کارهای بی نتیجه ای که تکرار می کنند می توانید الهام بگیرید.
9 .سرعت تان را کم کنید
– گاندی در یکی از تعالیم روشنگرش می گوید: «ارزش زندگی را با عجله کردن از بین نبرید». برای ساده زیستن تعلیم بسیار موثری است. در واقع همین حالا و در همین نقطه ای که قرار دارید، سرعت همه چیز را پایین بیاورید. کلمات این مقاله را آهسته تر بخوانید، تنفس تان را آرام تر کنید به نحوی که هر دم و بازدم را حس کنید.
– وقتی در اتومبیل تان مشغول رانندگی هستید، لحظاتی را در گوشه ای مناسب پارک کنید و آرامش خود را باز یابید. سرعت سخن گفتن تان، افکار درونی تان و هر کاری که انجام می دهید را پایین بیاورید. وقتی با کسی سخن می گویید، بجای آنکه مرتب به فکر حرف زدن و بریدن وسط حرف او باشید، سکوت کنید و گوش کردن را بیاموزید. با کم کردن سرعت تان، شما زندگی را ساده می کنید و از هر مرحله از کاری که انجام می دهید لذت می برید. تصور کنید که بخواهید به یک چیزی مثل گوجه فرنگی فشار بیاورید که سرعت رشدش را افزایش دهد. شما هم به اندازه آن گیاه جزئی از طبیعت هستید، پس برای کامل کردن برنامه تان با آرامش عمل کنید.
10 .تا جایی که می توانید از قرض گرفتن بپرهیزید
– به خاطر داشته باشید که شما تلاش می کنید زندگی تان را ساده تر کنید، پس نیازی به خریداری چیزهای بیشتری که زندگی را برای شما پیچیده و پرزحمت کند ندارید. اگر استطاعت خرید چیزی را ندارید، آنرا به آینده موکول کنید. رفتن زیر بار قرض و وام ها، تنش های زندگی را برای شما بیشتر می کند. این تنش ها مانع از احساس آرامش شما هستند. برای بازپرداخت قرض ها و وام ها، ناچارید بیشتر کار کنید، لحظات زندگی برای تان سخت و ساعات تفریح و استراحت تان کمتر می شوند. در نتیجه از احساس خوشبختی و آرامش دور می شوید و نمی توانید الهام بگیرید. کمتر داشته باشید، بیشتر از روزهای تان لذت ببرید و با زیاده خواهی تنش و سختی روزهای زندگی را بیشتر نکنید. به خاطر داشته باشید که پول هم چیزی نیست مگر انرژی، انرژی خود را با مبدأتان هماهنگ کنید و بیش تر از آنچه که برای شما در نظر گرفته شده را نخواهید.
11 .به مادیات و پول نیندیشید
– چرا که افرادی که به پول، زیاد فکر می کنند قدرت اندیشیدن به هیچ چیز دیگری را ندارند. پول بعد از افزایش ظرفیت وجودی شما و ایجاد ارزش در شما به خودی خود و بطور طبیعی وارد زندگی تان می شود.
– به ندای قلب تان عمل کنید تا احساس خوشبختی و شادی کنید، حتی اگر هزینه ای در بر نداشته باشد. بخاطر هزینه های مادی، خود را از خوشی های زندگی محروم نکنید. پولتان را فقط برای سرمایه گذاری در نظر نگیرید و خودتان را با درد خرج نکردن از لذت های ساده محروم نکنید. بیاموزید که روی چیزهایی که دارید و کارهایی که می کنید قیمت نگذارید، در جهان روح قدسی، پول و قیمت وجود ندارد. در کارهایی که می خواهید انجام بدهید و در برنامه هایی که دنبال می کنید پول را هدف اصلی خود قرار ندهید. زندگی خود را ساده کنید و با پی بردن به ارزش ذاتی هر چیزی به سوی روح قدسی باز گردید.
12 .روح قدسی خود را به یاد آورید
– وقتی زندگی برایتان خیلی پیچیده، سریع، شلوغ، ضرب العجلی می شود بایستید و به یاد آورید که شما روح دارید. شما به دنبال گرفتن الهام هستید و نیازمند زندگی ای آرام و ساده هستید که به شما اجازه دهد با روند حرکت کامل و بی نظیر تمام کائنات هماهنگ شوید. در ذهن تان آن زندگی ساده را تصور کنید و بارها و بارها بایستید و به یاد آورید که خواسته واقعی شما در زندگی چیست. آیا می توانید تصور کنید فردی که در زندگی خود به عالی ترین رتبه های علمی و اجتماعی دست یافته است، ما را به ساده زیستن دعوت کند؟ آلبرت اینشتین این کار را کرده: دارایی ها، موفقیت های ظاهری، شهرت، تجملات، و مسائلی از این دست همواره برای من خوار و بی ارزش بوده اند. من معتقدم یک روش ساده و بی ادعا در زندگی بهترین انتخاب برای هر یک از ماست، چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی!!!
چه جالب!
چه نصیحت خوبی، مگر نه ؟

لینک کوتاه این مطلب

نظرات کاربران

 1. سلام استاد عزیز
  خیلی مقاله خوبی بود تمام سعی خودم رو میکنم که تمام نکات رو عملی کنم. انشاءالله همه به اون آرامشی که واقعی هست برسیم

 2. درود بر استاد مهربون خیلی زیبا و اموزنده بود ممنونم استاد بعضی ادمها از زندگیم حذف شدن و و از انتقاد ناراحت نمیشم ولی خیلی در کارهام عجله دارم که اون هم برطرف میکنم و از خداوند سپاسگزارم سپاسگزارم سپاسگزارم بابت ارامشی که پیدا کردم

 3. درود استاد ضیا عزیز
  خیلی مطالب جالب و بجایی بود…چندین موردش را از چندی پیش شروع کردم و انجام و از این بابت خوشحالم ؛موارد دیگر را هم متعهد میشوم که حتما انجام دهم و همین امروز جز اهداف و آرزوهایم یادداشتشان میکنم.سپاس از شما برای بودنتان.

 4. درود و سپاس فراوان بابت این متن بسیار آموزنده.
  من هر مورد آن را چندین بار خواندم، مکث کردم و در آن تامل کردم و به خودم قول دادم که تمرین کنم و آنها را در زندگیم اجرا کنم.
  واقعا که مطالب متحول کننده ای بود.
  سپاس استاد عزیز🙏🌹

 5. درود بر استاد ضیاء گرامی ، نکات ارزشمند ۱۲ گانه را خوندم تعدادی از این نکات را عملی کرده ام و نتیجه مطلوب گرفته ام مثل :
  ۱- خلوت کردن کمد لباسم ازاضافه هایی که حدس زدم هرگز ازشون استفاده نمیکنم
  ۲- خلوت کردن خونه ام و کابینت های آشپز خانه از وسایل و ظروف غیر ضروری باعث شد محیط خونه ام بازتر و زحمتم خیلی کمتر بشه و این یعنی آرامش
  ۳- بدلیل اصلاح افکارم ، افراد منفی خودبخود از زندگیم حذف شده اند همچنین کسانیکه در معاشرت با آنها باید خیلی رسمی می بودم و باعث سلب آرامشم میشدند را ، حذف کردم
  ۴- وقت بیشتری برای طبیعت و تفکر راجع به خدا و ورزش گذاشته ام و اینکار بمن آرامش میده
  ۵- هرگز اهل وام و قرض گرفتن نبودم و به اندازه جیبم خرج کرده ام لذا فکرم آسوده است
  و نگاتی گه هنوز موفق به انجام آنها نشده ام ، ورزش یوگا و انجام مراقبه است که نتونستم تمرکز کنم همچنین خیلی آرزو دارم چشم سومم بازشه و ببینم چی هست؟سپاس از مطلب ارزشمندتون👍

 6. بسیار مطلب مفیدی بود من مدتهاست که دارم با خودم کلنجار میرم لباسهای قدیمی رو ببخشم ولی یه نیرویی اجازه نمیداد الان تصمیم قطعیمو گرفتم و ایجاد خلا رو در اولویت قرار میدم.

  • درود بر شما خانم لطفی عزیز ، شروع هر کاری سخته اما در اندک زمانی اصلا فراموش میکنید مثلا چنین لباسی داشتید ولی وقتیکه بلا استفاده هر روز اونو ببینید بیشتر باعث سلب آرامش هست و جایی هم برای بهتر از اون باز نمیشه پس آنچه لازم ندارید با اطمینان ردش کنید بره و خواهید دید که جایگزینی بهتر خواهید داشت 👍🌹

 7. سلام استاد بزرگوار خدا قوت در مورد ساده زندگی کردن خیلی موافقم‌ و با این روش ناخودآگاه کسانی که اهل تجملات و زندگی تشریفاتی هستند از اطراف ادم‌ کنار میرن و این جوری ادم هایی از جنس خود ادم میایند توی زندگی ادم و این حس خوبی به ادم‌میده

 8. چه نکات ارزشمندی استاد چقدر قشنگ بود چقدر لذت بردم من از امروز متعهد هستم و عمل میکنم و اینم آگاهی امروز من بود که بهم رسید خدایا سپاس

متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.